Centralny odkurzacz szufelka

Systemy centralnego odkurzania, w przeciwieństwie do starych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w otoczeniu odkurzanego miejsca. W dawnych odkurzaczach filtry nie są w stopniu zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które znajdują się w miejscu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania jest także bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania istnieje przecież znacznie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w perspektyw rurek i przewodów, jakie staną ukryte w granicach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania odkłada się z niewiele elementów. Pierwszym i najważniejszym spośród nich jest firma centralna. Do niej dane są sztywne rury, które kierują do gniazd ssących zamontowanych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża składa się do najszybszego mieszkania i dzięki temuż można już przystąpić do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna potrafi być modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Jest ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Wciąż jest postawiona w mieszkaniach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej zbiera się z silnika wyposażonego w turbinę, która powoduje podciśnienie. Elementem składowym jest dodatkowo separator zanieczyszczeń i zasobnik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na liczniejsze plus młodsze. Im ogromniejszy tym powietrze będzie dobro przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają umieszczone w wieżowca w pierwszych pomieszczeniach. W blokach jednorodzinnych do całkowitego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy jedynie jedno gniazdo ssące.